Trzeci tom cyklu przygód prywatnego detektywa Johna Blacksada zapoczątkowanego w 2000 roku. Powstało do tej pory 5 części, wszystkie wydane w Polsce. Akcja osadzona w stylistyce lat 40-50 ubiegłego wieku w USA. Cały ten cykl to powrót do klasycznego czarnego kryminału w wydaniu Hammetta i Chandlera. Jest prywatny detektyw w wielkim mieście, który, albo mimo woli zostaje wciągnięty w śledztwo, albo zostaje do niego wynajęty. Zawsze jednak wpakuje się w taka kabałę, że czytelnik jest mocno usatysfakcjonowany. Facet to twardziel o miękkim sercu, nie rozstaje się z beżowym prochowcem i wyglądałby identycznie jak Humprey Bogart bez kapelusza w „Sokole maltańskim”, gdyby nie to, ze jest kotem. Czarnym, rzecz jasna. Jest w miarę ułożony i niezbyt dziki, ale jak trzeba potrafi pokazać pazur i machnąć ciętą ripostą.

W komiksach czarny klasyczny kryminał rozgościł się i wymościł swoje wygodne gniazdko na dobre. Jestem zdumiony, bo odnajduję tam wszystko co mnie kręci w starym noir, a czasami o wiele więcej. W tym temacie aktualnie komiks rządzi. Podobnie zresztą jak w neo noir; taki „Skalp”, „100 naboi”, czy choćby „Zabij albo zgiń” siłą oddziaływania, pojemnością zdarzeń, czy różnorodnością biją na głowę większość książkowych odpowiedników.

Więcej o tym – na Dzikiej Bandzie.

Double Impact to kooperacyjne piwo uwarzone przez Browar Inne Beczki i Browar Brodacz. Z etykiety można się dowiedzieć, że piwo należy do serii „pop up”.
POP UP to nasza seria eksperymentalna. Każde piwo z tej serii warzymy tylko raz. Double Impact to mocno chmielona podwójna IPA w stylu New England. Obniżona goryczka. Kremowa konsystencja. Intensywny aromat amerykańskich odmian chmielu. Wyczuwalne nuty mango, papai, liczi. Owocowa bomba.
I tak jest w istocie. Piwo bez żadnych owocowych dodatków, a mimo to owocowość cytrusowa aż z niego bije. Soczystość ustawiona na maksa. To tak jak by piwo puściło soki. Poza tym chmiel i goryczka w punkt; nie za duża, daje wypłynąć nutom słodszym. Alkohol mimo zawartości 8% obj. zupełnie nie wyczuwalny. Piwo przepyszne.

Podziel się: