Dzisiaj podróż do lat szczenięcych, bo udało mi się zebrać z różnych facebookowych bazarków 3 stare dwujęzyczne komiksy składające się w cykl „Legendarna historia Polski”. Kiedyś je miałem, ale wyparowały. Rysował je w tatach 70. nie kto inny tylko Grzegorz Rosiński, późniejszy współtwórca Thorgala. Ciekawie było jeszcze raz do nich zajrzeć i zobaczyć czy się nie zestarzały. No i nie jest źle. Teraz już się tak nie rysuje dla młodego czytelnika. Wtedy te rysunki momentami porażały grozą; krew, otruci ludzie z zielonymi twarzami i wybałuszonymi oczami…

W skład wspomnianej serii wchodziły tomy:

  1. „O Smoku Wawelskim i Królewnie Wandzie” – narysowany w 1973 roku. Moje wydanie jest wydaniem IV z 1987 roku w dodatkowym języku rosyjskim.
  2. „Opowieść o Popielu i myszach” – narysowany w 1975 roku. Wydanie, które posiadam jest z 1987 roku i jest to wydanie III. Językiem dodatkowym jest język francuski.
  3. „O Piaście Kołodzieju” – narysowany w 1975 roku. Tutaj wydanie II z 1980 roku z językiem niemieckim.

Gniewosz piwo korzenne uwarzone przez Browar Czarnków (z Kamionki koło Chodzieży). Na etykiecie informacja, że piwo jest „naturalnie warzone” i „tradycyjne ciemne”. Ponadto to piwo „dla tych, którym nie jest wszystko jedno”. Alkohol 5,6% obj., IBU 21, w składzie oprócz podstawowych składników cukier, karmel, aromaty. Nie ma się co zbytnio ekscytować.

Więcej wrażeń jak zwykle na Dzikiej Bandzie.

Podziel się: